As stated in a previous post the grocery store is a place that you will have to take a second mortgage out on your home, car, and boat in order to be able to afford groceries for a week. My boss told me before I came “leave the clothes and bring the food”. As you have seen in a previous post my pantry is well stocked. Many of you have not believed me when I have quoted the prices of items here. Well my friends I offer the photographic evidence as exhibit A to prove the ungodly cost of food here. It is okay to feel outraged and saddened by how this company can take advantage of the people here. I still do. The one thing that absolutely cracked me up is that you can buy White Castle out here. I may be living thousands of miles away and paying more for food than I use to for my house payment but I can still get White Castle. It is what brings us together! Dog food and TP are about the same price. Don't worry Dayla has a good stock of dog food. And yes if you would like to make a donation of toilet paper I will gladly and graciously accept. I like the Charmin in the red package.
1 Pound of Peaches $4.39 (but they were all mushy and one was even moldy)
White Caste for $6.83 ( but they were on sale)
Secret Deoterant $8.15
Regular Size Pantene Shampoo $9.85
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhAkbCXEBL7aw80OI9-fUXBPyZzGh9J6Aland31XbVhdp2d8d4LgSqU6aFPPauVqYio4dGkj4yNaqjxx84pTd0xQwPo2Zyd7mg-RqUhjZ7k6NxDkJ01DYxKIhtLOwVS118qncUAjKxBqLGp/s320/053.JPG)
36 Rolls of TP for $46.95
34 pounds of Puppy Chow $44.55
(So you can wipe your tooshie or feed your poochie for about the same price)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh4Qc2XXBwC6rIRXAdgllqevrouoXl8qThz4VeiJFEgm1MglW0Oo1PtYGpgcDQF0V2jk_TTXSLsUQxEHXAnc06s6ks3Oaz8lpwK5Zv06nB-ZsnQnEJQs6lkgCnX-0d_wmoXq-0psqScN8K4/s320/047.JPG)
12 Paper Towel Roles $25.98
2 Bars of Soap $5.55
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhXTA85YJkhZjRwxU3FCt8T7ieSXDFnAzYWVG_AkuJLYfUgoraHYyQNMY77-oXn-fEG1SF_BZSpk5JuG4ygfKlKEk7SuBzMo_gBV-dtVdmYbULuPDFnoYll8TttB-PcWBGz3Nt3pjtDazRf/s320/050.JPG)
56 Diapers $22.99
8.8 Pounds of Dog food $15.55
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi-yTJW2p1o2-un5UQ__Kyd__PEpgj1CUJiut9XeAKVbogqBNLXw3N_isW2Jv4dPIV1i1tDyPQ0cFPMMA_Go98qmFrHz5CInr90ZOkp8K4YoX5HYCanGET2H20X9kNvl5Fm_awG9GkZCU7t/s320/041.JPG)
Can of Chicken $5.55
12 Pack of Sprite $9.19
1 Pound of Folgers Coffee $18.25
Small Box (4.37 pounds) of Tide $15.55
Box of Rice Krispies for $8.15
Lays Potato Chips $8.99
This is a beef roast that is 12.49 pound Roast for $50.96 (on sale... and no I'm not kidding.)
One Tube of Toothpaste $8.69
0